Tek Kullanımlık Tahta mı Yoksa PLA mı Kullanmalıyız

Kaşık Çatal Bıçak Set

Hangi Tek Kullanımlık Ürünü Seçmeliyim

Bundan önceki makalelerimizde tek kullanımlık ürün nedir ve çeşitlerinden bahsettik. Bu makalemizde hangi tek kullanımlık ürünü seçmeliyiz bu soruyu soracağız.

Günümüzde tek kullanımlık ürünlerin kullanımı yıldan yıla artmaktadır. Zaman zaman hepimiz tek kullanımlık mutfak eşyaları ve tabak satın alıyoruz veya kullanmak zorunda kalıyoruz. Peki hangi tek kullanımlık ürünü kullanacağız. Seçimlerimiz de aslında  dikkate almamız gereken iki ana faktör vardır: üretim ve çevreye olan etkisi. Ayrıca sormamız gereken diğer soru da; nereden geliyor nereye gidiyor.

Tek kullanımlık çatal bıçak takımı farklı malzeme türlerinde yapılır. İşinize en uygun çatal bıçak takımını seçmek, sunduğunuz yiyeceğe, çevresel hedeflere ve bütçenize bağlı olacaktır.

Tek Kullanımlık ürünleri seçerken şu konuları önemsememiz lazım.

 1. Kompostlanabilir olması
 2. Geri dönüştürülebilir olması
 3. Biyobozunur olması
 4. Sağlam ve Dayanıklılığı
 5. Üzerinde çapak olmaması
 6. Toksik içermemesi
 7. Organik ve tamamen doğal
 8. Çevre dostu
 9. Isıya Dayanıklı
 10. Kimyasal içermesi
 11. Üretim ve tüketimi sonrası doğaya verdiği zarar
 12. Canlı sağlığı için oluşturduğu tehlike
 13. Karbon Salınımı
 14. Yaşam döngüleri için harcanan enerji
 15. Tabiki de Fiyatı

 Tek Kullanımlık malzeme türlerinden bazıları ve geri dönüşüm yöntemleri altta verilmiştir

Malzeme Türü Yoğunluk  İmha yöntemi Sıcaklık toleransı  En ucuzdan En Pahalıya 
Poliproilen

(Plastik Numara 5)

Hafif 
Orta Ağırlık 
Ağır Ağırlık 
Tek kullanımlık 

Geri dönüştürülebilir

250 ° F’ye kadar *

  

₺₺₺₺

Polistiren 

(Plastik Numara 6)

Hafif 
Orta Ağırlık 
Ağır Ağırlık 
Tek kullanımlık 

Geri dönüştürülebilir

180 ° F’ye kadar *
Bitki Nişasta Malzemesi (PSM) Üreticiye göre değişir Tek kullanımlık  200 ° F’ye kadar *
CPLA Hafif 
Orta Ağırlık 
Ağır Ağırlık 
Tek kullanımlık 

Kompostlanabilir

185 ° F’ye kadar *
Kalıplanmış Elyaf  Üreticiye göre değişir Tek kullanımlık

Kompostlanabilir

250 ° F’ye kadar *
Bambu  Üreticiye göre değişir Tek kullanımlık 

Kompostlanabilir

158 ° F’ye kadar *
Tahta Üreticiye göre değişir Tek kullanımlık 

Kompostlanabilir

200 ° F’ye kadar *
* Gerçek tolerans üreticiye ve malzemeye göre değişebilir.

Organizasyonlarda, düğünlerde, pikniklerde ve misafirlerimize sunum yapacağımız zaman Kaşık-Çatal-Bıçak takımı söz konusu olduğunda, paslanmaz çelik veya saf gümüşün her zaman en iyisi olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki, gümüş eşyalar her durum için en uygun fiyatlı veya misafir sayısına uygun çatal bıçak takımı değildir ve çoğu zaman onlar için alternatifler bulmamız gerekir.

Tek kullanımlık çatal bıçak takımı seçmeye gelince, birçok kişi genellikle plastikten yapılmış çatal bıçak takımını tercih eder. Bunun sebebi plastik ucuzdur ve kolayca elde edilebilir. Peki sürdürülebilir bir yaşam için! biz neyi seçmeliyiz.

Nereden geliyorlar nereye gidiyorlar?

Geleneksel Plastik

Nereden geldiği: Konvansiyonel plastikler selüloz, kömür, doğal gaz ve çoğunlukla petrolden oluşan çeşitli doğal kaynaklardan yapılabilir. Ancak doğal kaynaklardan elde edildikleri için, sizin veya çevreniz için sağlıklı oldukları anlamına gelmez. Temelde plastiği kimyasal birimleri birbirine bağlanarak polimer adı verilen son derece güçlü karbon bağları oluşturur. Bu süreç doğada gerçekleşmez, bu nedenle polimerleri parçalamak için bilinen hiçbir doğal süreç yoktur. Bununla birlikte, plastik yıkandıktan sonra aşınmaya başlar – bu nedenle, geleneksel plastik sofra takımlarının birden fazla kez kullanılması güvenli değildir.

Nereye gidiyor: Tüm uğraşlara rağmen, geleneksel plastik kaplar genellikle kullanımdan sonra geri dönüşüm kutusuna atılmaz. Tipik olarak, Plastik malzeme üzerindeki geri dönüşüm sembolünün içindeki sayı ne kadar yüksekse, malzemenin geri dönüşümü o kadar zor olur. Çoğu plastik malzeme teknik olarak geri dönüştürülebilir, ancak çoğu geri dönüşüm merkezi tarafından uygun maliyetli olmadığı için çoğu zaman kabul edilmez.

Plastik Kullanma

Biyobozunur Plastikler

Nereden geldiği: Biyolojik olarak parçalanabilen plastikler (diğer bir deyişle biyoplastikler), polilaktik asit veya PLA ile yapılan bitki bazlı ürünlerdir. Tipik olarak fermente mısırdan yapılırlar, ancak buğday, arpa ve patates kullanılarak da üretilebilirler. Bununla birlikte, yaptıkları mısırın çoğu genetiği değiştirilmiş tohumlardandır. Aslında, en büyük PLA üreticisi, dünyanın en büyük GDO tohum sağlayıcılarından birinin yan kuruluşudur.

Nereye gidiyor: Biyolojik olarak parçalanabilen plastikler, yenilenebilir, karbon emici bitkilerden gelmeleri ve yakıldığında zehirli dumanlar yaymamaları açısından “karbon nötr” olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kontrollü bir ortamda kompost haline getirilmedikleri sürece, PLA’nın gerçekten parçalanması uzun zaman alır. Uygun tesislerde bile bu işlemin 60-180 gün sürdüğü söylenmektedir. Dünyamızın çoğu yeri maalesef düzenli sindirim mikropları olan 140 ℉’ye ısıtılmış endüstriyel kompostlama tesisine sahip değildir. ABD’de bile yalnızca 113 endüstriyel düzeyde kompost tesisi bulunmaktadır. Bu koşullar olmadan, PLA’ların bir çöp sahasında ayrışması 100 ila 1.000 yıl sürebilir.

Tek Kullanımlık Ahşap

Nereden geliyor: Ahşap çatal bıçak takımı elbette ağaçlardan geliyor. Sorun şu ki, ahşap kaplar üretim için ağaçların kesilmesini gerektiriyor. Birçok ahşap kap, bambu, huş ve kayın ağacı gibi hızlı büyüyen türlerden veya kereste endüstrisinden kalan ağaçlardan yapılır ve bu, çevresel etkiyi azaltır. Ayrıca sürdürülebilir orman sertifikalı (FSC) ahşap ürünler alındığında bu etki daha da azalır. Çünkü biliriz ki bu sertifikalı ürünlerin yerine aynı ağaçlar hızla dikilir ve kısa sürede yerini ikame eder, böylece ormanlarımızın geleceğini koruma altına alınmış oluruz

Nereye gidiyor: Ahşap mutfak eşyaları 90 gün gibi kısa bir süre içinde kendi arka bahçenizdeki yığınınında bile gübre haline getirebilirler. Eğer ahşap çatal bıçak takımı okyanus gibi bir yerde ise kompostlanması neredeyse uzun sürmeyecek veya plastik muadilleri gibi metan yaymayacaktır.

Tek kullanımlık Ürünlerin Avantaj ve Dezavantajları

Polipropilen avantaj ve dezavantajları

Avantajlar:

Polipropilen,

 • En ucuz tek kullanımlık çatal bıçak takımı seçeneğidir.
 • En esnek plastiktir ve kırılmadan önce en fazla bükülmeye ve kıvırmaya dayanabilir.
 • Bozulmadan önce 121 0C/250 ℉ * ısı toleransına sahiptir.
 • Çeşitli uzunluk ve boyutların yanı sıra hafif, orta ağırlıkta ve ağır olarak mevcuttur.

Dezavantajları:

Polipropilen,

 • Geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülebilir. Ancak bunun için özel geri dönüşüm tesislerine ve özel geri dönüşüm toplama kutularına ihtiyaç vardır. Maalesef her bölgede bunlar olmadığı için geri dönüşümü zordur.
 • Kompostlanabilir (gübrelenebilir) değildir .

Polistiren avantaj ve dezavantajları

Avantajlar:

Polistiren,

 • İkinci en ucuz olanıdır.
 • Bozulmadan önce 82 0C/180 ℉ * ısı toleransına sahiptir .
 • Çeşitli uzunluk ve boyutların yanı sıra hafif, orta ağırlıkta ve ağır olarak mevcuttur.

Dezavantajları:

Polistiren,

 • En sert plastik çatal bıçak takımı seçeneğidir ve aşırı basınç altında polipropilenden daha kolay kırılır .
 • Plastik geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülebilir. Ancak bunun için özel geri dönüşüm tesislerine ve özel geri dönüşüm toplama kutularına ihtiyaç vardır. Maalesef her bölgede bunlar olmadığı için geri dönüşümü zordur.
 • Kompostlanabilir (gübrelenebilir) değildir .

Bitki Nişasta Bazlı Plastik Malzeme (PSM- Plant Starch Material) avantaj ve dezavantajları

PSM çatal bıçak takımı, bitki nişastası malzemesi çatal bıçak takımı olarak da bilinir. PSM çatal bıçak takımı, polipropilen gibi plastik ile mısır ve patates nişastası gibi bitki nişastası malzemelerinin bir kombinasyonundan yapılır.

Avantajlar:

 • PSM, polipropilen veya polistiren plastik çatal bıçak takımlarına göre daha pahalıdır, ancak diğer çevre dostu tek kullanımlık çatal bıçak takımı seçeneklerine kıyasla maliyet tasarrufu sağlayabilir
 • PSM çatal bıçak takımı % 20-30 plastik ve % 70-80 bitki malzemelerinden yapılır. Plastik bileşen kırılmadan önce bükülmesi gereken yoğunluğu ve gücü verir.
 • PSM, bozulmadan önce 93 0C/200 ℉ * ısı toleransına sahiptir .

Dezavantajları:

 • Diğer çatal bıçak takımı seçeneklerindeki ilerlemelerden dolayı PSM son yıllarda popülerliğini kaybetti.
 • Polipropilen veya polistirenden farklı olarak, PSM çatal bıçak takımı, çatal-bıçak yoğunluğunun veya boyutunun bir göstergesi olarak hafif, orta veya ağır ağırlık olarak üretilmez.
 • PSM çatal bıçak takımı tamamen kompostlanamaz (gübrelenemez) çünkü% 20-30’u ayrışmayacak plastik malzemelerden yapılmıştır. 
 • PSM çatal bıçak takımı geri dönüştürülemez.

Kristalize Polilaktik Asit (CPLA) avantaj ve dezavantajları

PLA Kaşık Çatal Bıçak

Kristalize polilaktik asit olarak da bilinen CPLA, bazen PLA olarak anılır. Mısır, nişasta, şeker vb. % 100 yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bitki kaynaklarının fermantasyonundan elde edilen plastik bir ikame maddesi olan polilaktik asit (PLA), geleneksel petrol bazlı plastiklere hızla popüler bir alternatif haline geliyor.

Biyoplastikler, nişastalar, mısır yağı ve hatta meyve kabukları ve tohumları gibi bir dizi farklı bitki bazlı üründen yapılabilir. Kimyasal dolgu içermedikleri için, zararlı kimyasalları yiyeceklerimize veya çevremize sızmaları olası değildir. Ayrıca imalat ve gübrelenmesinde geleneksel plastiklerden çok daha küçük bir karbon ayak izi üretirler. Bunları üretmek için daha az enerji ve fosil yakıtlara ihtiyaç vardır; kullanım ömrü boyunca daha az kirletici açığa çıkar; ve genel atık ve plastik kirliliği en aza indirir bu da onları gerçekten çok iyi alternatifler haline getirir.

Avantajlar:

CPLA,

 • Tek kullanımlık plastik çatal bıçak takımlarından daha pahalıdır, ancak en ucuz çevre dostu seçenektir.
 • PLA, Hızla ısınan bir dünyada sera gazı emisyonlarımızı azaltmanın başka bir yolu olarak, yenilenebilir, karbon emici tesislerden geldiği için teknik olarak “karbon nötr” dür.
 • PLA ayrıca yakıldığında zehirli dumanlar çıkarmayacaktır
 • PLA çatal bıçak takımı kompostlanabilirlik sertifikasına sahiptir ve ticari kompost tesislerinde 60 – 180 gün içinde kompostlanabilir.
 • PLA, bozulmadan önce 85 0C/185 ℉ * ısı toleransına sahiptir .
 • PLA hafif, orta ve ağır ağırlıkta, çeşitli uzunluklarda ve boyutlarda isteğe bağlı olarak üretilebilir.

Dezavantajları:

 • PLA’nın dünyanın plastik atık sorunuyla başa çıkmak için her derde deva olmadığını ortadadır. Çünkü sadece özel tesislerde  kompostlanabilir.
 • CPLA çok serttir ve aşırı basınç altında kırılacaktır.
 • PLA  bileşenlerine yüksek sıcaklıklarda ısıtılmış bir endüstriyel gübre tesisinde sindirim mikroplarının düzenli beslenmesi ile bile 60-180 günde gübrelenebilir. Bunun dışında PLA Çöpe atılırlarsa, yine de biyolojik olarak parçalanamayan emsalleri gibi olacaktır. Analistlere göre, bir PLA şişesinin çöplükte ayrışmasının 100 ila 1.000 yıl arasında bir süre alabileceğini tahmin ediliyor.
 • PLA ile ilgili bir başka sorun da normal plastikten farklı bir kökene sahip olduğundan geri dönüşüm akışını kirletmemesi için geri dönüştürülürken ayrı tutulması gerektiğidir. Yani PLA bazlı tek kullanımlık ürünler normal plastiklerden ayrı geri dönüşüm olarak toplanması gerekir. Fakat görüntü olarak diğer plastiklerden ayrılmadığından birçok kişi bu farkı anlayamamakta ve diğer plastiklerin atıldığı geri dönüşüm kutularına atmaktadır. Halbuki Gerçekten ayrışabilmeleri için diğer plastiklerden ayrı olarak endüstriyel kompost tesislerinde kompostlanmaları gerekir. Bu nedenle, biyoplastikten yapılmış çatal bıçak takımı kullanacaksanız, bunları uygun şekilde imha etmek için özenli olmanız gerekir. Bu tesislerin sayısı maalesef dünya genelinde çok az olduğu için PLA’nın kompostlanabilir iyi bir alternatif olması pek mümkün değildir.
 • PLA’nın bir başka dezavantajı ise genetiği değiştirilmiş mısırdan yapılmış olmasıdır. Sadece PLA’yı üretmek için değil  etanol yakıtı yapmak için bile mısıra olan talebin artmasıyla birlikte, Genetiği değiştirilmiş  (GDO) mısır üreten firmaların daha yüksek verim elde etmek için genlerini kurcalaması şaşırtıcı değil. Ancak genetik modifikasyonun çevreye ve insan sağlığına gelecekteki maliyetleri hala büyük ölçüde bilinmemektedir ve çok yüksek olabilir.

Tek Kullanımlık Bambu avantaj ve dezavantajları

Bambu, hızla yenilenebilir bir kaynaktır ve onu tek kullanımlık çatal bıçak takımı için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Bambu, plastik ve CPLA çatal bıçak takımlarından daha pahalıdır. 

Avantajlar:

 • Bambu çatal bıçak takımı gübrelenebilirdir
 • Pürüzsüz ve hafiftir.
 • Bambu, 93 0C/200 ℉ * ısı toleransına sahiptir.

Dezavantajları:

 • Bambu çatal bıçak takımı, çatal bıçak takımının yoğunluğu, boyutu ve ağırlığı üreticiye göre değişir.
 • Bambu çatal bıçak takımı standart bir renge sahip değildir. Renk her parçaya göre değişebilir.

Tek Kullanımlık Kalıplanmış Elyaf avantaj ve dezavantajları

Kalıplanmış lif, geri dönüştürülmüş karton, gazete kağıdı, şeker kamışı, buğday lifi ve diğer doğal bitki materyallerinin bir karışımından yapılır.

Kalıplanmış elyaf, bambu fiyatıyla aynıdır.

Avantajlar:

 • Kalıplanmış fiber çatal bıçak takımı gübrelenebilir ve ticari kompost tesislerinde 60-180 gün içinde kompostlaşacaktır.
 • Kalıplanmış elyaf 121 0C/250 ℉ * ısı toleransına sahiptir .
 • Hapishaneler veya hastaneler gibi güvenli (keskin olmayan) bir çatal bıçak takımı seçeneğine ihtiyaç duyan tesisler için kalıplanmış elyaf en iyi seçenektir.

Dezavantajları:

 • Kalıplanmış fiber, en az dayanıklı çatal bıçak takımı seçeneğidir.
 • Sıvı içinde çok uzun süre bekletilirse, kalıplanmış lifli çatal bıçak takımı yumuşar .
 • Kalıplanmış fiber çatal bıçak takımı, çatal bıçak yoğunluğunun veya dayanıklılığı dolayısıyla boyutu ve ağırlığı üreticiye göre değişiklik gösterir.

Tek Kullanımlık Ahşap Avantaj ve Dezavantajları

Ahşap çatal bıçak takımı, huş ağacı, kayın, çam, söğüt veya kavak gibi çeşitli ağaç türlerinden yapılabilir.

Ahşap en pahalı seçenektir.

Avantajlar:

 • Ahşap çatal bıçak takımı kompostlanabilir ve her türlü gübre ortamında gübre olarak kullanılabilir.
 • Ahşap çatal bıçak takımı herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretilebilir. BENLEYE Firması olarak kaplama, ağartıcı veya boya içermeyen tamamen organik ve pürüzsüz olarak üretiyoruz
 • Ahşap çatal bıçak takımı 93 0C/200 ℉ * ısı toleransına sahiptir.
 • Ahşap eşyaları kullanarak çorbadan salataya kadar her türlü yiyecekte kullanarak yiyeceklerin tadını çıkartabilirsiniz. Sıcak yiyeceklerle birlikte kullanıldığında bükülmez, parçalanmaz veya erimez. Ayrıca, yemeğin tadını asla değiştirmezler, böylece herhangi bir yiyecek türü servis ederken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Diğer alternatiflerine göre pahalıdır
 • Ahşap çatal bıçak takımı gözenekli ve emicidir ve yiyecek ve sıvılardan bakteri ve nemi emmesine izin verir.
 • Ahşap çatal bıçak takımı uygun şekilde üretilmezse veya bir kusuru varsa, ahşabın çatlamasına ve parçalanmasına neden olabilir ve bu da konuklarınıza zarar verme potansiyeline sahiptir.
 • Tahta çatal bıçak takımlarının bükülmesi çatlamaya ve parçalanmaya neden olabilir.
 • Sedir veya selvi gibi ağaç türlerinin bazıları da yiyecekleri yağlı reçineler ve güçlü kokularla kirletebilir.
 • FSC belgeli ürünlerden üretilmezse ormanların geleceği tehlikeye atabilir. Sürdürülebilir ormanlar için FSC belgeli tek kullanımlık tahta ürünler kullanılmalıdır. BENLEYE Organik Tahta Kaşık, Çatal, Bıçakları FSC Sertifikalıdır ve ormanların geleceğine önem verir.

Kullan At Tahta Çatal Kaşık Bıçak Takımı

Peki Hangi Tek Kullanımlık Ürün kullanmalıyız

Seçenekleri masaya koyalım ve hangisi daha öne çıkıyor bakalım. Bir tarafta, genellikle mısırdan (buğday, arpa ve patates gibi diğer bitkilerden de yapmak mümkündür) elde edilen polilaktik asitten veya PLA’dan yapılan gübrelenebilir plastiklerimiz var. Öte yandan, huş, kayın, bambudan ve diğer ağaçlardan gelen ahşap.

Öncelikle, her ikisi de geleneksel plastik çatal bıçak takımlarından daha iyidir. Saf plastik kaplar petrolden yapılır, genellikle gübrelenemez ve parçalanmaya başlaması 100 yıla kadar sürebilir. Bu nedenle, tek kullanımlık mutfak eşyaları kullanmanız gerekiyorsa, kesinlikle normal plastikten kaçınmamız lazım.

TRT Belgeselin Tek kullanımlık Plastiklerin ve diğer plastiklerin doğaya verdiği zarar ile ilgili bölümü:


Ahşap ürünleri üretmek için daha fazla kaynak gerekse de, bir ürünün tüm yaşam döngüsüne baktığınızda, ahşabın etkisi daha azdır. Ayrıca Petrol kaynaklarının kısıtlı olması ve yeniden oluşmasının zaman aldığı göz önünde bulundurulursa FSC Sertifikalı ahşap ürünleri kullanmak daha avantajlıdır.

PLA ürünleri genellikle mısırdan yapılmakta ve büyük ihtimalle GDO’lu ürünlerden üretilmektedir. Sıcak Kahve ve diğer sıcak ürünlerde PLA söz konusu olduğunda GDO’lu mahsuller hakkında ne düşündüğünüze bağlı olarak göz önünde bulundurulması gereken bir başka faktördür. Bu durumlarda da Kimyasal içermeyen Tek Kullanımlık Tahta Karıştırıcıların kullanılması sağlıklı ve lezzetli olacaktır.

Ancak ahşabın gerçek avantajı, işiniz bittikten sonra gelir. Anlattığımız gibi, PLA kapları teoride kompostlanabilir ; Yani doğru koşullar altında parçalanacak ve geride hiçbir zehirli pislik bırakmayacaktır. Ancak burada “doğru koşullar” anahtar cümledir. PLA’nın doğada yok olabilmesi  için doğru geri dönüşüm kutularında toplanarak, ticari kompost tesislerinde bulunan ısıya ve mikroplara ihtiyaç duyduğundan, arka bahçedeki bir kompost yığınında verimli bir şekilde parçalanmayacaktır. Halbuki Ahşap ürünleri kompostlamak için ayrı bir geri dönüşüm toplama kutusuna veya tesise ihtiyaç duyulmaz. Herhangi bir yerde kendi kendine plastiğe göre çok kısa bir sürede hiçbir zararlı kalıntı bırakmadan doğada yok olur.

Yalnızca Biyobozunur Ürünler Enstitüsü logosuna sahip PLA plastikleri satın aldığımızda o ürünün gübre için üçüncü taraf testlerini geçtiğini biliyor oluruz. Kompostlanabilir plastikler satın alınsa bile bu onların yok olabilme şansını elde edeceklerinin garantisi yoktur. Sorun şu ki, PLA normal eski plastiğe benziyor ve bu yüzden birçok bilinçsiz tüketici onları çöpe atıyor. Bu karışıklık, iyi niyetli kişilerin genellikle PLA ürünlerini plastik zannettiği, böylece onları özel kompostlama tesislerine değil plastik geri dönüşüm tesislerine göndermektedir. Bu nedenle, bu kompostlanabilir plastiklerin, gerçek kaderlerini yerine getirmek yerine iklim ısınmasına neden olan metan salacakları bir çöp sahasına gitme ihtimali yüksektir.

Bununla birlikte, ahşap kaşık çatal bıçak takımı, kompostlama için çöp kutusuna ihtiyaç duymaz, bu nedenle yemek yiyenler onu düzgün bir şekilde imha etmeye daha meyillidir. Daha da iyisi, ahşabın parçalanması için büyük bir tesise ihtiyacınız bile yok, en basitiyle bu ürünler bir arka bahçede bile kısa bir sürede (90 gün ) güzel bir şekilde kompostlaşabilir.  Tek kullanımlık tahta ürünler denize ve okyanusa atıldığında suda çıkış yolunu bulursa muhtemelen bir PLA’dan daha hızlı ayrışacaktır ve canlılara da zarar vermeyecektir.

İşte karşınızda: PLA ve ahşap. tahta seçenekler için biraz daha fazla nakit ayırmanız gerekebilir, ancak gelecek için buna değer olduğunu söyleyebiliriz. 

Peki siz olsanız tek kullanımlık PLA veya ahşap arasında seçim yapmanız gerekiyorsa hangisini seçerdiniz? BENLEYE ORGANİK olarak gelecek nesilleri, doğayı ve canlıları ve kendi sağlığını düşünenler için kimyasal içermeyen, FSC belgeli, %100 kompostlanabilir Kullan-At Tahta Kaşık Çatal Bıçak üretiyoruz.

Yaşanılabilecek bir gelecek için Plastik yerine yaşamayı seçin.

Benleye Tek Kullanımlık Tahta Çatal-Kaşık-Bıçak

Benleye Tek Kullanımlık Tahta Kaşık, Tahta Çatal ve Tahta Bıçağının  Özellikleri aşağıda verilmiştir.

Kaşık Çatal Bıçak
Boy 160 mm 160 mm 175 mm
Kalınlık 1,6 mm 1,6mm 1,6mm
Genişlik 30 mm 28 mm 20 mm
Malzeme Huş-Kayın Huş-Kayın Huş-Kayın
Kompostlanabilir Evet Evet Evet
Zararlı Kimyasal Hayır Hayır Hayır

Tek Kullanımlık Ahşap Kaşık   Tek Kullanımlık Ahşap Çatal   Tek Kullanımlık Ahşap Bıçak

Dünyanın her yerine Benleye Organik ürünleri gönderilir. İletişim:

e-mail: trade@benleye.com

e-mail: info@benleye.com

Tel:      +90 533 265 72 61

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi Başlat
Merhaba. Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.