Etiket Arşivleri: PLA avantaj ve dezavantajları

PLA avantaj ve dezavantajları

Avantajlar:

CPLA,

 • Tek kullanımlık plastik çatal bıçak takımlarından daha pahalıdır, ancak en ucuz çevre dostu seçenektir.
 • PLA, Hızla ısınan bir dünyada sera gazı emisyonlarımızı azaltmanın başka bir yolu olarak, yenilenebilir, karbon emici tesislerden geldiği için teknik olarak “karbon nötr” dür.
 • PLA ayrıca yakıldığında zehirli dumanlar çıkarmayacaktır
 • PLA çatal bıçak takımı kompostlanabilirlik sertifikasına sahiptir ve ticari kompost tesislerinde 60 – 180 gün içinde kompostlanabilir.
 • PLA, bozulmadan önce 85 0C/185 ℉ * ısı toleransına sahiptir .
 • PLA hafif, orta ve ağır ağırlıkta, çeşitli uzunluklarda ve boyutlarda isteğe bağlı olarak üretilebilir.

Dezavantajları:

 • PLA’nın dünyanın plastik atık sorunuyla başa çıkmak için her derde deva olmadığını ortadadır. Çünkü sadece özel tesislerde  kompostlanabilir.
 • CPLA çok serttir ve aşırı basınç altında kırılacaktır.
 • PLA  bileşenlerine yüksek sıcaklıklarda ısıtılmış bir endüstriyel gübre tesisinde sindirim mikroplarının düzenli beslenmesi ile bile 60-180 günde gübrelenebilir. Bunun dışında PLA Çöpe atılırlarsa, yine de biyolojik olarak parçalanamayan emsalleri gibi olacaktır. Analistlere göre, bir PLA şişesinin çöplükte ayrışmasının 100 ila 1.000 yıl arasında bir süre alabileceğini tahmin ediliyor.
 • PLA ile ilgili bir başka sorun da normal plastikten farklı bir kökene sahip olduğundan geri dönüşüm akışını kirletmemesi için geri dönüştürülürken ayrı tutulması gerektiğidir. Yani PLA bazlı tek kullanımlık ürünler normal plastiklerden ayrı geri dönüşüm olarak toplanması gerekir. Fakat görüntü olarak diğer plastiklerden ayrılmadığından birçok kişi bu farkı anlayamamakta ve diğer plastiklerin atıldığı geri dönüşüm kutularına atmaktadır. Halbuki Gerçekten ayrışabilmeleri için diğer plastiklerden ayrı olarak endüstriyel kompost tesislerinde kompostlanmaları gerekir. Bu nedenle, biyoplastikten yapılmış çatal bıçak takımı kullanacaksanız, bunları uygun şekilde imha etmek için özenli olmanız gerekir. Bu tesislerin sayısı maalesef dünya genelinde çok az olduğu için PLA’nın kompostlanabilir iyi bir alternatif olması pek mümkün değildir.
 • PLA’nın bir başka dezavantajı ise genetiği değiştirilmiş mısırdan yapılmış olmasıdır. Sadece PLA’yı üretmek için değil  etanol yakıtı yapmak için bile mısıra olan talebin artmasıyla birlikte, Genetiği değiştirilmiş  (GDO) mısır üreten firmaların daha yüksek verim elde etmek için genlerini kurcalaması şaşırtıcı değil. Ancak genetik modifikasyonun çevreye ve insan sağlığına gelecekteki maliyetleri hala büyük ölçüde bilinmemektedir ve çok yüksek olabilir.

Tek Kullanımlık Tahta mı Yoksa PLA mı Kullanmalıyız

Kaşık Çatal Bıçak Set

Hangi Tek Kullanımlık Ürünü Seçmeliyim Bundan önceki makalelerimizde tek kullanımlık ürün nedir ve çeşitlerinden bahsettik. Bu makalemizde hangi tek kullanımlık ürünü seçmeliyiz bu soruyu soracağız. Günümüzde tek kullanımlık ürünlerin kullanımı yıldan yıla artmaktadır. Zaman zaman hepimiz tek kullanımlık mutfak eşyaları ve tabak satın alıyoruz veya kullanmak zorunda kalıyoruz. Peki hangi tek kullanımlık ürünü kullanacağız. Seçimlerimiz […]

Görüşmeyi Başlat
Merhaba. Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.