Tek Kullanımlık Plastik Ürünler İle Çözülebilir Plastikten Elde Edilen Ürünlerin Yasaklanması Hakkında

Plastik Kullanmayın

Ticaret Bakanlığı 28.01.2021 tarihinde “Tek Kullanımlık Plastik Ürünler İle Çözülebilir Plastikten Elde Edilen Ürünlerin Yasaklanmasına Dair Yönetmelik” çıkartmıştır.

Yönetmelikte AB Komisyonu’nun 2019/904 sayılı düzenleme ile AB ülkelerinde tek kullanımlık plastik ürünlerinin kullanımının azaltılması hedeflediklerini belirtmektedir.

Almanya’da “Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin ve Çözülebilir Plastikten Elde Edilen Ürünlerin Piyasaya Girişinin Yasaklanmasına Dair Yönetmelik” eyaletlerin temsil ettiği Federal Konsey tarafından 18 Aralık 2020 tarihinde Onaylanmış ve 26 Ocak 2021 Tarihinde Federal Almanya Resmi gazetesinde yayınlanmıştır. Yönetmelik 3 Temmuz 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek ve o tarihten sonra üretilen tek kullanımlık plastiklerin Almanya içinde kullanımı yasaklanmıştır.

Almanya’da Piyasaya girişi yasaklanan Plastik, plastik ürün, çözülebilir plastik, piyasaya sürme ve piyasada bulunma kavramları tanımlanmıştır:

 • Tek Kullanımlık Plastik Ürün: Tekrar kullanılmayacak şekilde tasarlanan, üretilen, piyasaya sürülen ve tamamen veya bir kısmı plastikten mamul ürün
 • Plastik: Polimerden mamul hammadde (biyopolimer hariç)
 • Çözülebilir Plastik (oxo-degradable plastics): Doğada fragmente olabilmesi amacıyla üretim sürecinde kimyasallar kullanılan plastik
 • Piyasaya Sürme: Bu yönetmelik kapsamındaki ürünün piyasaya ilk defa sürülmesi
 • Piyasada Hazır Bulunma: Ticari faaliyet kapsamında kullanılmak veya tüketilmek amacıyla para karşılığı veya para karşılığı olmaksızın ürünün teslimi

Yönetmeliğin 3’üncü maddesinde piyasaya girişi yasaklanan ürünler şöyle sıralanmıştır;

 • Tıbbi kullanımlar hariç plastik kulak çubukları
 • Plastik çatal, kaşık, bıçak, tabak
 • Plastik karıştırma çubukları
 • Polistirenden üretilmiş içecek bardakları (to go bardaklar) ve içecek kapları ile kapakları
 • Tıbbi kullanımlar hariç pipetler
 • Balon sapları (tüketiciye sunulmayan endüstriyel kullanımlar hariç)
 • Polistirenden mamul fast-food yemek paketleri
 • Çözülebilir plastikten (oxo-degradable plastics) mamul ürünler

Plastik Kullanımına Yönelik Yasaklar Avrupada ne zaman yürürlükte olacak?

Yönetmelik 3 Temmuz 2021 itibari ile yürürlüğe girecek ve o tarihten önce piyasa sürülen ürünlerin satışı mümkün olacaktır. Pandemi nedeni ile stoklarda oluşan fazlalığın eritilmesi ile ilgili geçiş süreci olacağı ve tüketime hazır ürünlerin imha edilmemesinin sağlanarak oluşabilecek ekonomik zararların engellenmesi hedeflenmektedir.

Ticaret Bakanlığı; AB Komisyonu düzenlemesiyle uzun vadede bu ürünlere yönelik üretimin ve ithalatının yasaklanmasıyla piyasada arzın ortadan kalkması durumu olduğu için sektörde faaliyet gösteren firmaların tek kullanımlık plastik ürünler yerine metal, tahta, cam ve karton vb. ürünlere yönelmeleri gerektiğini belirtmiştir.

Kaynak:

1- https://www.baib.gov.tr/tr/aktuel-sirkuler-2021-yili-sirkulerleri-2021025-sirkuler-08022021.html

2- https://www.kso.org.tr/duyuru/1539/tek-kullanimlik-plastik-urunler-ile-cozulebilir-plastikten-elde-edilen-urunlerin-yasaklanmasina-dair-yonetmelik-hk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi Başlat
Merhaba. Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.